Downgrade from 13.0.2.0 (Android 12) to 12.5.5.0 (Android 11)

emmanuelfabalos

Members
Aug 17, 2022
2
5
Hello, hope everyone is well. I need help to downgrade from the rom xiaomi.eu_multi_HMNote9Pro_HMNote9S_V13.0.2.0.SJWMIXM_v13-12 to the stock 12.5.5.0 with Android 11.

I tried to do it via miflash with the standard procedure and when I boot on the previous version phone features do not work, sound is intermitent, don't receive SMSs, etc.

I think I'm missing something by downgrading to a previous Android version.

I thought it was a hardware problem but when I installed 13.0.2.0 audio and phone functions are normal.

Thanks in advance.

No lock mechanism on Note 9s. But You'll have to clean flash.

I think it's because you have not format data.

I'll have to
-flash android 11 compatible recovery (orangefox or what you want).
-format data (not wipe) and reboot to recovery
-re flash A11 recovery
- flash MIUI 12.5
- restore your apps or reinstall them.

Note 9'larda kilit mekanizması yok. Ancak flaşı temizlemeniz gerekecek.

Verileri biçimlendirmediğiniz için olduğunu düşünüyorum.

zorunda kalacağım
-flash android 11 uyumlu kurtarma (orangefox veya ne istersen).
- verileri biçimlendirin (silme değil) ve kurtarma için yeniden başlatın
- yeniden flaş A11 kurtarma
- flaş MIUI 12.5
- uygulamalarınızı geri yükleyin veya yeniden yükleyin.

bunu detaylı bir şekilde anlatabilirmisniz tam anlaşılmıyor şuan o sorunu yaşıyorum telefonun sesi çıkmıyor bazen çıkıyor ama takılıyor . Arama yapmıyor telefon motor oldu kısacasi lütfen yardım edin

Merhaba, umarım herkes iyidir. Android 11 ile xiaomi.eu_multi_HMNote9Pro_HMNote9S_V13.0.2.0..SJWMIXM_v13-12 romundan stok 12.5.5.0'a geçmek için yardıma ihtiyacım var.

Standart prosedürle miflash üzerinden yapmaya çalıştım ve önceki sürümde açtığımda telefon özellikleri çalışmıyor, ses kesintili, SMS gelmiyor vs.

Önceki bir Android sürümüne geçerek bir şeyleri kaçırdığımı düşünüyorum.

Bir donanım sorunu olduğunu düşündüm ama 13.0.2.0 yüklediğimde ses ve telefon işlevleri normal.

Şimdiden teşekkürler.

Sıkıntınız düzeldimi acaba yardımcı olurmusunuz aynısı banada oldu.

- You Flash stock 12.5.5.0 fastboot, complate setup and enable USB adb debug... in Settings
- Flash OFOX or my TWRP via fastboot. Reboot to recovery after flash recovery
- Flash FIRMWARE HMNote9Pro_HMNote9S_V13.0.2.0..SJWMIXM_v13-12 only: (by yshalsager@XDA)

- You Flash stock 12.5.5.0 fastboot, complate setup and enable USB adb debug... in Settings
- Flash OFOX or my TWRP via fastboot. Reboot to recovery after flash recovery
- Flash FIRMWARE HMNote9Pro_HMNote9S_V13.0.2.0..SJWMIXM_v13-12 only: (by yshalsager@XDA)
Thanks a lot! I finally installed 13.0.2.0 official.