Google Pay


install terminal emulator and run command "getprop" and post result here..
 
Last edited:
is Google Pay working for you with global stable ROM and locked bootloader?
 
Начнем с самого начала. Есть 2 версии телефона. Это M1803D5XA и M1803D5XЕ. На M1803D5XA все работает в глобальной версии. M1803D5XE также может быть свернут в глобальной версии, но тогда невозможно заблокировать загрузчик. Это стоит защиты от Xiaomi, хотя аппаратное обеспечение не изменилось. С заблокированным загрузчиком на M1803D5XЕ также не работает gpay. Ваша прошивка основана на китайской версии Miui, поэтому Gpay не работает. Как еще объяснить?
 
but on M1803D5XA with our ROM Google Pay works fine..
Where did you buy yours M1803D5XE and why there are two versions?
 
Last edited:
Your Rom does not work on M1803D5XA because it is based on Chinese Rom. Why version 2, I don't know.
 
Does it work on Global stable with locked BL..?

Yep it works. I tested. I have China variant Mi Mix 2S 8+256GB (XA) version and I got this phone with China Stable stable ROM out of the box. When I got I the phone I immediately unlocked BL and flashed Global Stable V9.5.19.0.ODGMIFA and I locked bootloader back without any issue. Google Play works too.

Allegedly once you unlock BL on XE variant of Mix 2S then you can't re-lock BL otherwise phone will be bricked.
 
Yes, we can't block the bootloader on XE. And yet on Global (XE) does not work Magisk. Any solution?
 
Which memory variant is XE..? as Mi Mix 2S 8+256GB is XA...
 
They have different 64-256, but I think is not the solution. I have 64 versions. This is some kind of Xiaomi's policy on the division of markets.
 
[QUOTE = "ingbrzy, post: 421547, участник: 55523"] Какой вариант памяти XE ..? как Mi Mix 2S 8 + 256GB XA ... [/ QUOTE]
[QUOTE = "graw2, post: 421544, участник: 82605"] Да, это работает. Я тестировал. У меня есть вариант варианта Mi Mix 2S 8 + 256GB (XA) в Китае, и я получил этот телефон с устойчивым устойчивым ROM в Китае из коробки. Когда я получил я телефон, я сразу же разблокировал BL и высветил Global Stable V9.5.19.0.ODGMIFA, и я заблокировал загрузчик обратно без каких-либо проблем. Google Play тоже работает.

Предположительно, как только вы разблокируете BL на XE варианте Mix 2S, вы не сможете повторно заблокировать BL, иначе телефон будет замаскирован. [/ QUOTE]
Try to flash XA on Eu rom and run Gpay.
 
[QUOTE
Try to flash XA on Eu rom and run Gpay.

Already done. Google Play Store was missing but after separately installed Google Play Store apk everything is okay. Safetynet passed and Play store certified.